Rodzaje szlifów w nożach

Nawet najlepszy jakościowo nóż myśliwski wymaga systematycznego ostrzenia, zwłaszcza jak jest systematycznie użytkowany. Na szczęście na naszym rynku jest bardzo wielu profesjonalnych producentów, którzy oferują wysokiej jakości ostrzałki do noży myśliwskich.

Rodzaj szlifu

Wybierając nowy nóż dla myśliwego warto zwrócić uwagę na rodzaj szlifu, który powinien zostać dobrany do rodzaju ciętego materiału. W nowoczesnych nożach myśliwskich zdecydowana większość producentów stosuje szlify full flat, które kształtem przypominają literę V. Modele tego typu oferują bardzo szybkie i lekkie cięcia. Płaskie i wklęsłe szlify zapewniają także dobrą wytrzymałość głowni. Pamiętać należy jednak o tym, aby noże były zawsze dobrze naostrzone.

Wklęsły szlif do zadań specjalnych

Szlify wklęsłe stosowane są nie tylko w nożach myśliwskich, ale również w nożach ogólnego przeznaczenia. Niestety zapewniają one nieco mniejszą wytrzymałość. Jest to doskonała propozycja przede wszystkim dla tych osób, które chcą wykonywać płytkie cięcia. Noże z tego rodzaju szlifami nie poleca się do poważniejszych prac obozowych. Osoby, które chcą rąbać drewno, powinny postawić na poręczne toporki, do których także przydać może się porządna ostrzałka.