Pas taktyczny — opis, rodzaje, materiał

Pas taktyczny przeznaczony jest do mocowania i przenoszenia broni i innego wyposażenia na pasie lub przez ramię. Stosowanie tej metody mocowania jest znane od czasów starożytnego Egiptu. Pas taktyczny szeroko stosowany do celów wojskowych do dnia dzisiejszego, dodatkowo pełni rolę dodatku, podkreślającego indywidualność i dobry gust jego właściciela. Współczesny przemysł produkuje wiele modeli takich pasków, co stanowi szerokie pole działania zarówno dla fashionistów, jak i osób, które realizują bardziej praktyczne cele.

Od czasów starożytnych wiele się zmieniło, począwszy od materiałów pasów taktycznych, sposobów zapinania i przeznaczenia, ale popyt na te produkty i ich popularność pozostała niezmienna. Są one poszukiwane przez wojsko, policję, turystów, wędkarzy i nowoczesną młodzież. Pasy taktyczne wykonywane są obecnie nie tylko ze skóry, ale również z nylonu, poliestru, cordury i bawełny.

Rodzaje pasów taktycznych

Pasy taktyczne można umownie podzielić na trzy główne typy w zależności od ilości punktów połączenia z bronią:

  • jednopunktowy pas taktyczny,
  • dwupunktowy pas taktyczny,
  • trzypunktowy pas taktyczny

Istnieją również inne sposoby klasyfikacji pasów, na przykład istnieje seria pasów biodrowych, czyli pas taktyczny biodrowy.

Materiał pasa taktycznego

Wyroby skórzane mają piękny, reprezentacyjny wygląd, ale są dość ciężkie i drogie w codziennym użytkowaniu. Z tego materiału najczęściej wykonywane są pasy do noszenia drogiej ekskluzywnej broni. Produkty wykonane z bawełny są najtańsze, ale najbardziej zawodne w użytkowaniu. Są one gorsze od wszystkich materiałów pod względem wytrzymałości i odporności na ścieranie, szybko się moczą i długo schną, tracąc swój wygląd. Najczęściej stosowane przez wszystkich użytkowników są pasy wykonane z materiałów syntetycznych. Są lekkie, wytrzymałe, nie chłoną wody, odporne na ścieranie i odkształcenia, mają długą żywotność i pomogą Ci w każdej sytuacji. Szeroki wybór pasów i sposobów mocowania broni sprawia, że są to bardzo wygodne i niezawodne środki przenoszenia, umożliwiające szybką zmianę pozycji i wypięcie w razie potrzeby zrzucenia broni.