Zakup wiatrówki bardzo często poprzedzony jest szerokim wywiadem, testami i czytaniem opinii na temat ich eksploatacji. Jednak już w trakcie użytkowania okazuje się, że niezależnie czy będą to pistolety na CO2, karabiny sprężynowe czy wiatrówki PCP, broń należy konserwować. Jest to czynność, która również wymaga nauki i odpowiednich akcesoriów.
Konserwacja ruchomych części wiatrówki
Najbardziej istotne w pracy broni są komora sprężania i praca tłoka. Przed przystąpieniem do dalszego działania należy oczywiście zabezpieczyć wiatrówkę i ją naciągnąć. Do czyszczenia wykorzystuje się specjalistyczne oleje, które równomiernie rozprowadza się po całości cylindra. Nie ma tutaj jednak zastosowania zasada „im więcej tym lepiej”, gdyż przesadne nasmarowanie może prowadzić do osiągnięcia efektu odwrotnego w postaci zapchania wiatrówki.
Konserwacja lufy
Konserwacja tego elementu broni jest niezwykle ważna, gdyż pozwala na uniknięcie pojawienia się rdzy. Do naoliwiania używa się specjalistycznego preparatu, który rozprowadzić można w lufie wyciorem.
O czym warto pamiętać?
Nie ma złotej zasady co do tego, jak często konserwować swoją wiatrówkę. Osoby strzelające często, będą zmuszone do przeprowadzania konserwacji częściej, natomiast ogólnie zalecane jest konserwowanie mechanizmów przynajmniej dwa razy w roku. Warto również pamiętać, że choć na rynku wybór środków do konserwacji jest ogromny, trzeba wybierać te odpowiednie dla danego typu broni. Preparaty nadające się do wiatrówek PCP dla posiadaczy karabinów na CO2 nie będą spełniały swojej roli.