Karabin snajperski – czym jest i kto go używa?

Pasjonaci broni to osoby o wyjątkowym, niebezpiecznym ale i niezwykle ciekawym zainteresowaniu. Często kolekcjonują różnego rodzaju pistolety, karabiny, uczą się bezpiecznego i poprawnego korzystania z nich. Ten temat jest dość rozległy, dlatego w tym artykule postaram się wytłumaczyć czym jest popularna snajperka.

Czym jest karabin snajperski?

Broń nazywana również karabinem wyborowym, karabinem strzelca wyborowego została stworzona głównie w celu prowadzenia pojedynczego ognia, z dużą precyzją na stosunkowo daleką odległość. Używa się jej do trafiania pojedynczych, dokładnie określonych celów, które znajdują się nawet kilkaset metrów od osoby celującej. Właśnie to miały głównie na celu osoby tworzące ten rodzaj broni. Dobra snajperka do asg wyposażona jest w noktowizor, który znacznie ułatwia celowanie w nocy. Poza nim do osprzętu karabinu należy celownik optyczny. Pośród karabinów wyborowych istnieją modele, które za pomocą których da się strzelać ogniem ciągłym. 

Przez kogo i w jakim celu używa się karabinu strzelca?

Używany jest głównie w walce. Rekordową odległością, z której dzięki karabinowi snajperskiemu trafiono człowieka jest aż 2815 metrów. To prawie trzy kilometry! Ta broń jest bliską kuzynką karabinów precyzyjnych używanych w klasie sportowej, używanych do oddawania strzałów z odległości 300m. Broń wyborowa używana była na początku pierwszej wojny światowej – były to specjalnie selekcjonowane egzemplarze spośród broni myśliwskiej lue standardowej. Do tego rodzaju broni zaliczyć można również tą policyjną – jednak jest to nieco inna kategoria. Inna dlatego, że ma nieco odmienne przeznaczenie. Co prawda wykorzystywana jest również w celu unieszkodliwienia przeciwnika, jednak z nieco mniejszej odległości i w innych sytuacjach. Jeśli przestępca sprawia zagrożenie, co daje zielone światło do użycia broni, strzał oddaje się z około 100-200 metrów. Zadaniem celującego jest precyzyjne  postrzelenie przestępcy. Z tego właśnie powodu w policji często używana jest broń małokalibrowa.