Jaki łuk dla początkujących należy wybrać?

młodzieżowy łuk bloczkowy

W sklepach do wyboru mamy dwa rodzaje łuków. To różne warianty klasycznych łuków wykonane z kompozytu lub bardziej zaawansowane łuki bloczkowe. Obie konstrukcję mają swoich zwolenników. Warto jednak wybrać odpowiedni model dla początkującego strzelca. Chodzi tu o siłę oraz wygodę użycia.

na zdjęciu po lewej – łuk bloczkowy – model z ostry-sklep.pl

Tradycyjny łuk i opinie o nim

Klasyczne łuki są proste w budowie. Składają się z majdanu, czyli części, za którą łucznik trzyma łuk oraz ramion i cięciwy. Mimo prostej budowy należy odpowiednio wyczuć przyrząd, aby oddawać powtarzalne strzały. Do tego dochodzi duże obciążenie podczas strzelania, ponieważ łucznik musi cały czas kontrolować napięcie cięciwy. Może to utrudniać strzały, jeżeli łuk zostanie dobrany niewłaściwie. Dzięki temu, że ma mało elementów składowych może być szybko zmontowany i rozmontowany nawet przez niedoświadczonych sportowców.

Łuki bloczkowe, czyli nowoczesne akcesoria sportowe

Wielu początkujących łuczników zaczyna od łuków bloczkowych, ponieważ mają one możliwość regulacji i dostosowania do aktualnych umiejętności strzelania. Dodatkowo system naciągu za pomocą bloczków posiada tak zwany mechanizm odpuszczania. Dzięki temu po naciągnięciu cięciwy część energii koniecznej do utrzymania jej naciągnięcia przejmowana przez łuk. W ten sposób można oddawać powtarzalne strzały, ponieważ łucznik łatwo wyczuje moment, kiedy cięciwa znajdzie się w tym samym położeniu.

Jeżeli planujemy przygody z łucznictwem, warto zakupić łuk bloczkowy. Musi być on tak dopasowany, aby nie był zbyt ciężki, ponieważ jego używanie może być męczące. Możliwość regulacji ułatwia dopasowanie parametrów łuku do określonych warunków oraz odległości do celu.