Jak wybrać kajdanki? Kilka podstawowych porad

Nie ulega wątpliwości, że kajdanki to bardzo ważne wyposażenie służb mundurowych takich, jak wojsko czy chociażby policja. Najczęściej spotykane i używane są te umożliwiające skucie rąk, choć można natknąć się również na takie, które służą do zabezpieczenia nóg. Wybór wcale nie jest łatwy, dlatego też zdecydowanie warto wcześniej dowiedzieć się, jak wybrać kajdanki. To w ogromnym stopniu ułatwi podjęcie ostatecznej decyzji. 

Co warto wiedzieć?

Kajdanki to nic innego, jak przyrząd, który służy głównie do obezwładniania danego człowieka, jednocześnie ograniczając możliwość poruszania się kończyn. Składają się one z dwóch otwieranych obręczy. Warto zdawać sobie sprawę, że istotny w tym przypadku jest także sam łącznik. Bardzo często używa się kajdanek z łańcuchem i zawiasem. Ich ogromną zaletą jest to, że obręcze da się wyregulować. Dzięki temu bez problemu można dopasować ich szerokość do wielkości nadgarstków zatrzymanego. Należy także pamiętać, że kajdanki nie mogą wyrządzić aresztowanemu dużych szkód czy uszczerbku na zdrowiu. Co więcej, dobrze byłoby, aby dopasować je do konkretnej sytuacji, gdyż każde zatrzymanie ma zupełnie inny charakter. Nie da się więc jednoznacznie odpowiedzieć, które z nich będą najlepsze. 

Na co zwrócić uwagę?

Wybór nie należy do najprostszych, ponieważ różne sklepy zarówno te stacjonarne, jak i internetowe oferują niskie ceny i jednocześnie szerokie oferty. Jednymi z najpowszechniejszy są kajdanki metalowe oraz jednorazowe „zipki”, które mają niewielką masę. Dzięki temu można mieć przy sobie ich naprawdę wiele i wykorzystać w przypadku dużej ilości zatrzymanych osób w jednym czasie. Bardzo dużą rolę odgrywa także tzw. model zespolony, którego zadaniem jest skucie kończyn górnych i dolnych. Należy mieć jednak świadomość, że ten model wykorzystywany jest tylko w naprawdę trudnych i niebezpiecznych sytuacjach. Chodzi tu głównie o osoby, które skazane są na pozbawienie wolności lub też takie, które podejrzane zostały o zabójstwo, terroryzm czy użycie broni palnej.