Idealny kaliber na początek?

Osoby, które zaczynają swoją przygodę z wiatrówkami bardzo często zastanawiają się nad tym, jaki kaliber warto wybrać na start. Wbrew pozorom jest to bardzo ciężki wybór, zwłaszcza dla osób, które nie znają się na sprzęcie tego typu.

Idealny kaliber dla pierwszej wiatrówki

W dzisiejszych czasach odpowiednia wiatrówka do strzelania może być wyposażona w trzy różne rodzaje kalibrów. Mowa tutaj oczywiście o kalibrach 4,5 – 5,5 i 6,35 mm. Specjaliści zalecają, aby osoby początkujące w pierwszej kolejności spróbowały swoich sił z wiatrówkami o najmniejszym kalibrze. Pamiętać należy również i o tym, że wiatrówka z kalibrem 4,5 mm pozwoli także zaoszczędzić sporo pieniędzy na nabojach. Warto wspomnieć również i o tym, że mały kaliber nie wpływa nawet w najmniejszym stopniu na jakość strzelania i osiąganie celu z dalekich odległości.

zdjęcie wiatrówki z dolnym naciągiem

Prędkość śrutu

Przy zakupie nowej wiatrówki warto zwrócić uwagę także na oznaczenia dotyczące prędkości śrutu. Parametr ten najprościej rzecz mówiąc informuje nas o tym z jaką prędkością śrut opuści lufę podczas strzału. Jak łatwo się domyśleć im większa prędkość, tym strzały z wiatrówki mają zdecydowanie większy zasięg. W Polsce najmocniejsze wiatrówki pistolety to 160 m/s, a wiatrówki karabinki 290m/s.