Nie trzeba być żołnierzem lub pracownikiem wojska, żeby regularnie kupować naszywki wojskowe. Historia różnego rodzaju emblematów sięga już czasów starożytności, dlatego bardzo często są to historycznie ważne okazy. Dziś właściwie każda formacja wojskowa, niezależnie od kraju, ma swoje własne naszywki. Dlaczego ludzie kupują je na masową skalę i jakie są ich najpopularniejsze rodzaje?
Jakie zastosowanie mają naszywki wojskowe?
Celem naszywek wojskowych bardzo często jest utożsamienie się z daną formacją. Niektórzy lubią ozdobić torbę logiem ulubionego zespołu muzycznego. Część patriotów jednak woli utożsamiać się z polską marynarką czy siłami powietrznymi. Nie trzeba wcale ich umieszczać na mundurze. Obecne naszywki nie są najczęściej haftowane ręcznie, tylko produkowane przy użyciu druku czy haftu komputerowego. Bardzo często produkowane są w celach czysto kolekcjonerskich. Są zbiorowo przechowywane przez fanów, tak samo jak w przypadku np. znaczków. Naszywki drukowane mogą przedstawić więcej szczegółów niż haftowane, choć one z kolei są znacznie wytrzymalsze i praktyczne.
Rodzaje naszywek
Istnieją trzy główne rodzaje naszywek. Pierwszym rodzajem są identyfikacyjne, na którym wypisane są podstawowe dane żołnierza. Na jej podstawie określa się też, do jakiego rodzaju wojsk należy. Występują w dwóch odmianach: nieoficjalnej polowej i oficjalnej, czyli galowej. Drugi rodzaj emblematu informuje o narodowości żołnierza. W Polsce spotyka się zazwyczaj dwie odmiany takiej naszywki. Pierwszą jest godło Polski, z charakterystycznym napisem „Polska” nad orłem. Alternatywą jest flaga państwowa – bez żadnej ornamentyki czy napisów.
Bardzo przydatny jest trzeci rodzaj naszywek, które są nazywane ratunkowymi. Określają one między innymi grupę krwi żołnierza, dzięki czemu można podejmować szybszą akcję ratunkową. Cena naszywek bardzo często zależy od czasów, w których była w powszechnym użyciu. Oryginały z II wojny światowej są warte nawet kilkaset złotych. Trzeba tu zaznaczyć, że większość naszywek to zaledwie repliki prawdziwych emblematów – www.taiwangun.com/pl/naszywki. Nie znaczy to, że są one mniej ładne czy nie mają wartości użytkowej.