Czym wyróżniają się poszczególne typy gaśnic?

Czym kierować się podczas wyboru odpowiedniej gaśnicy?

Podstawą BHP jest zarówno stosowanie ściśle określonych procedur, jak i wyposażenie różnego typu budynków użytkowych w niezbędne elementy. Jednym z głównych narzędzi, które musi znajdować się nie tylko w każdym budynku, lecz według przepisów drogowych także w każdym pojeździe, jest gaśnica, która ma zapewnić ochronę przeciwpożarową. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, iż obecnie stosowane są różne rodzaje gasnic. Wobec tego warto wiedzieć, jakie cechy posiadają określone typy gaśnic.

Najbardziej powszechne gaśnice rodzaje

Na rynku obecnie znajduje się wiele typów gaśnic, jednak najbardziej popularne i polecane przez specjalistów są trzy z nich, a mianowicie: gaśnica proszkowa, śniegowa i wodna. Różnią się one od siebie przede wszystkim składem i sposobem działania, a także przeznaczeniem do różnego rodzaju pożarów. Gaśnice proszkowe można użyć w zasadzie do każdego typu pożaru, wobec czego są one najczęściej stosowane. Gaśnice śniegowe natomiast warto użyć do ugaszenia pożaru urządzeń elektrycznych, znajdujących się pod napięciem. Jednak pamiętać należy, by nie stosować ich w przypadku płonącego człowieka, bowiem ten typ gaśnicy może spowodować nieodwracalne uszkodzenia ciała.
Z kolei gaśnica wodna polecana jest do gaszenia cieczy oraz tłuszczy.

Czym wyróżniają się poszczególne typy gaśnic?

Czym kierować się podczas wyboru odpowiedniej gaśnicy?

Przede wszystkim należy zwracać uwagę na oznaczenia znajdujące się na etykiecie gaśnicy. Zastosowanie nieodpowiedniego rodzaju tego elementu może bowiem spowodować nie tylko znacznie większe szkody, lecz również stworzyć bezpośrednie niebezpieczeństwo dla osoby gaszącej ogień, a także otoczenia.

Jak widać, różne rodzaje gaśnic znacząco różnią się od siebie i przeznaczone są do innych pożarów. Najbardziej uniwersalną gaśnicą jest gaśnica proszkowa, wobec tego każdy powinien posiadać ją w swoim domu.