Czym cechuje się pistolet ASG?

Pistolety ASG cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem na rynku. Sam skrót oznacza Air Soft Gun i wskazuje na replikę broni palnej w skali 1:1. Zazwyczaj pistolet strzela plastikowymi kulkami. Czym odznacza się taki sprzęt? Jaki kategorie replik znajdziemy na rynku?

Pistolet ASG

Replika broni palnej zazwyczaj strzela kulkami plastikowymi o wadze od 0,11 do 0,43 grama i szerokości 6 mm. Rzadko spotykane są natomiast kulki w kalibrze 8 mm (w tym przypadku są wykorzystywane do rozgrywek airsoftowych). Pistolet ASG bazuje na systemach podobnych do działania prawdziwych odpowiedników takiej broni. Mowa tutaj o broniach Blow-Back – ruch zamka jest wywoływany przez porcję gazu oraz Hop-up – polega na podkręcaniu kulki, tak aby leciała po płaskiej trajektorii. 

Okazuje się, że replika ASG należy do broni pneumatycznych. Do nadania napędu kulkom jest wykorzystywane gaz lub sprężone powietrze. 

Kategorie repliki ASG

Wyróżnić można kilka kategorii repliki ASG:

  • Modele sprężynowe – przed każdym wystrzałem są przeładowywane ręcznie. Najczęściej wykonywane z tworzywa sztucznego ABS. 
  • Modele gazowe – to rozwiązanie, w którym kulki są wystrzeliwane dzięki green gas’ie lub CO2. Kulka jest rozpędzana wskutek rozprężania się porcji gazu, jaką dawkuje zawór. 
  • Modele elektryczne – użytkownicy zapłacą za nie najwięcej. To zazwyczaj repliki broni długiej, w których silnik naciąga sprężynę. Replika elektryczna odznacza się możliwością prowadzenia ognia ciągłego, szybkostrzelnością i bardzo dużym zasięgiem. 

Nowoczesne pistolety ASG są wykorzystywane na szeroką skalę podczas ćwiczeń i rozrywki. Na rynku znajdziemy kilka kategorii tych replik, z których warto dobrać taką, jaka najbardziej spełni nasze oczekiwania. Najdroższy jest model elektryczny, który wyróżnia się dobrą jakością i szybkostrzelnością.