Co warto wiedzieć o butach taktycznych?

Buty taktyczne służą przede wszystkim do poruszania się w trudnym terenie. Buty muszą być odporne na uszkodzenia oraz zamoczenie. Nowoczesne obuwie taktyczne zapewnia bardzo duży komfort podczas długich marszów oraz ćwiczeń wojskowych.

Charakterystyka butów taktycznych

Taktyczne obuwie wykonywane jest z najlepszej jakości materiałów. Najczęściej są to tkaniny sztuczne oraz odpowiednio przygotowana skóra naturalna. Buty używane są w różnych warunkach, dlatego muszą być wodoodporne i jednocześnie przepuszczać powietrze. Obuwie przeznaczone na lato będzie wykonane z lżejszego i bardziej przewiewnego materiału, tak aby stopa nadmiernie się nie pociła. Zimą buty występują w wersjach z ociepleniem. Należy unikać obuwia, które zadziała podobnie do termosu i spowoduje przegrzanie stopy. Konsekwencją będą bolesne obtarcia oraz trudno gojące się rany.
W butach taktycznych stosuje się specjalne sznurówki, które są bardziej odporne na brud, nie nasiąkają wodą lub nie ulegają rozciąganiu.

Dlaczego podeszwa jest bardzo ważna?

Podeszwa stanowi jeden ważniejszych elementów butów taktycznych. Cienka lub słabej jakości podeszwa nie pozwoli na kilkugodzinne maszerowanie kamienistą drogą z wybojami. Podeszwa z obuwiu o charakterze wojskowym powinna być odpowiednio gruba, ale nie sztywna. Stopa musi mieć możliwość swobodnego ruchu i jednocześnie nie odczuwać niedogodności terenu. Równie ważny jest bieżnik. Zimą do chodzenia po śniegu lub lodzie podeszwa musi mieć głęboki i mocno wyprofilowany bieżnik. Dzięki temu but będzie zawsze stabilny i nie będzie się ślizgał. Również w pozostałe miesiące warto pamiętać o podeszwie zaopatrzonej w bieżnik. Zawsze może się przydarzyć konieczność przejścia po mokrym terenie. Na przykład przeprawa przez rzeczkę pokrytą na dnie śliskimi kamieniami.
Wewnątrz obuwia bardzo ważną rolę pełni dobrze dobrana wkładka. To dzięki niej stopa będzie pozostawała w prawidłowej pozycji. Źle dobrane wkładki mogą uwierać i po kilku godzinach marszu spowodować bardzo dotkliwy ból stopy.

Co zrobić, aby buty przez długi czas spełniały swoje zadanie?

Buty taktyczne musza być starannie pielęgnowane. Zazwyczaj producent wskazuje formę zadbania o obuwie. Najczęściej polecane są też odpowiednie preparaty, które nanosi się na powierzchnię obuwia. Najwięcej problemu zazwyczaj stwarzają elementy z naturalnego zamszu. Trzeba je zawsze dokładnie wyczyścić suchą ściereczką i dopiero wówczas nakładać specjalny preparat. Zaniedbane buty mogą niestety utracić część swych właściwości.