Co to jest kolimator i celownik kolimatorowy?

Kolimator – przyrząd przetwarzający padające światło w równoległą wiązkę lub w wiązkę o określonej zbieżności. Padający strumień może być rozbieżny, zbieżny bądź może nie mieć ustalonej zbieżności. Kolimator jest zwykle częścią składową większych przyrządów.

Celownik kolimatorowy – jest to specjalny rodzaj celownika wykorzystujący zjawisko kolimacji. Pozwala na precyzyjne i bardzo szybkie namierzenie celu na krótkim dystansie (na dłuższy dystans tego typu celownik nie jest skuteczny). Punkt celowniczy w tego typu celownikach występuje najczęściej w postaci czerwonej bądź zielonej kropki, krzyżyka. Zapewniają jedynie delikatne powiększenie więc aby na dłuższym dystansie były celne przynajmniej w stopniu wystarczającym na trafienie celu potrzebują dodatkowego powiększenia które zapewniają urządzenia nazywane Magnifier’ami.

Dlaczego warto używać celowników kolimatorowych?

Oczywiście chodzi mi tutaj o używanie go – taiwangun.com/pl/celowniki-kolimatorowe podczas gry w ASG, która najczęściej odbywa się na bliskim dystansie. W przypadku gry na krótkim dystansie, w bardzo szybkim tempie rozgrywki gdzie bardzo często musimy wykazać się dużą dynamiką i szybkością takie celowniki są idealne, ponieważ pozwalają namierzyć cel w bardzo krótkim czasie. Niektórzy specjaliści uważają, że takie celowniki ograniczają czas celowania do absolutnego minimum, co oznacza, że od razu po przyłożeniu oka do celownika możemy oddawać celny strzał w przeciwnika. Celowniki te wypadają również idealnie podczas nocnych rozgrywek lub „strzelanin” w ciemnych, nieoświetlonych pomieszczeniach. Mówiąc krótko i na temat, to czy taki celownik wpasuje się w nasze oczekiwania zależy tylko i wyłącznie od rodzaju broni którym się posługujemy i naszego stylu gry. Idealnie się sprawdzi przy karabinach maszynowych, SMG. Natomiast w broniach długodystansowych lepiej użyć innego typu celownik.